Sekrety córki proboszcza według Orwella

Sekrety córki proboszcza według Orwella

Córka proboszcza wierzy w obowiązek. Gotowanie, posługa chorym, szerzenie Słowa Bożego, opieka nad teatrzykiem, walka o każdy grosz z natrętnymi wierzycielami wypełniają do cna napięty harmonogram każdego dnia życia Doroty Hare. Brak czasu – na sen, na odpoczynek, na myślenie – sprawiają, że dziewczę niemal bezrefleksyjnie poddaje się monotonii. Jedyną rozrywką Doroty są rzadkie spotkania z panem Warburtonem, podczas których starszy gentelman podejmuje kolejne, bezskuteczne próby zbałamucenia młodej dziewczyny, a ona – opowiada mu o Bogu.

Po jednej z takich schadzek Dorota znika bez śladu, odzyskując świadomość na ruchliwej ulicy obcego miasta. Wstrząs, trauma, potrzeba zmiany – co sprawiło, że córka proboszcza znalazła się w podejrzanej dzielnicy Londynu? Dziewczyna, nie pamiętając początkowo, kim jest, walczy o przeżycie, zbierając krwawiącymi palcami chmiel, kradnąc jabłka, śpiąc na Trafalgar Square…

„Córka proboszcza” Orwella jest tylko z pozoru zupełnie inna niż pozostałe, powszechnie znane pozycje z jego dorobku. Biografia Doroty Hare (czyli kryptobiografia Erica Arthura Blaira ukrywającego się pod pseudonimem „George Orwell”) okazała się znakomitym pretekstem do krytyki współczesnego obrazu świata i mechanizmów nim rządzących. Orwell portretuje poszczególne warstwy społeczne Anglii z początku XX wieku, ostro oceniając duchowieństwo, nauczycieli, drobnomieszczaństwo czy też wiejskie dewotki.

Brzmi poważnie, a jednak dzięki ciętemu językowi, dużym pokładom ironii i jednocześnie poczuciu humoru autora książkę czyta się znakomicie.

***

„Było nieco po jedenastej. Dzień, który niczym przejrzała, ale jeszcze pełna nadziei wdowa udająca siedemnastolatkę, roztaczał niestosowną pogodę kwietnia, przypomniał sobie nagle, że jest sierpień, i rozpętał piekący upał.

[…] Był to tego rodzaju dzień, jaki ludzie, którzy nie muszą pracować, nazywają /przepięknym/.”

(str. 55)
„Córka proboszcza”

George Orwell

2000 r.

MUZA
ISBN: 83-7200-649-0

Zobacz także: