Podlaska Kuchnia. Zając / słonecznik / olej z pestek dyni

Podlaska Kuchnia. Zając / słonecznik / olej z pestek dyni

Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie. Kurs piąty: ŁĄKA

Zając / słonecznik / olej z pestek dyni

Choć polscy królowie zazwyczaj umilali sobie czas polowaniami na większego zwierza, nierzadko zapuszczali się również na zające – w towarzystwie swojej świty i wyszkolonych psów. Na odławianie zajęcy pozwalano jednak również chłopom, w związku z czym mięso tego zwierzęcia demokratycznie pojawiało się zarówno na stołach możnowładców, jak i maluczkich, w postaci pasztetu lub sycącego gulaszu.

Tę propozycję zarówno królowie, jak i chłopi uznaliby pewnie za dość ekstrawagancką. Delikatny comber z zająca pojawia się tu bowiem w towarzystwie „risotto”, w którym ryż zastępują pestki słonecznika.

Przepis:
1 comber z zająca (ok. 120 g)
150 g pestek słonecznika
masło
odrobina szczawiku zajęczego
3-4 szt. liści nasturcji
5-6 szt. plew jęczmienia
50 ml oliwy z pestek dyni
100 ml wywaru wołowego
sok z cytryny
sól, pieprz

Oczyścić comber z królika. Doprawić go solą i pieprzem. Smażyć z dodatkiem masła na średnio rozgrzanej patelni do uzyskania pożądanego stopnia wysmażenia. W oddzielnym rondelku prażyć pestki słonecznika. Kiedy zaczną przybierać złotą barwę, wlać wywar wołowy. Gotować do momentu odparowania płynu. Następnie dodać oliwę z pestek dyni i odrobinę soku z cytryny. Doprawić solą i świeżo mielonym pieprzem.
Pokrojony na mniejsze kawałki comber osuszyć delikatnie na papierowym ręczniku, następnie jeszcze raz oprószyć je grubą solą morską. Na drewnianej deseczce lub talerzu ułożyć risotto, przekładając je kawałkami mięsa. Całość dekorować szczawikiem, ostrymi liśćmi nasturcji oraz jęczmieniem.

Pozostałe przepisy znajdziesz pod adresem: http://www.mrmrssandman.pl/kulinarnie/podlaska-kuchnia/
zaś informacje na temat projektu – na facebookowym profilu Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie


podlaska_kuchnia_zajac _słonecznik _olej z pestek dyni (4)

 

podlaska_kuchnia_zajac _słonecznik _olej z pestek dyni

Zobacz także: