Podlaska Kuchnia: Żubr / szczawik zajęczy / trawa żubrowa

Podlaska Kuchnia: Żubr / szczawik zajęczy / trawa żubrowa

Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie. Kurs trzeci: PUSZCZA

Żubr / szczawik zajęczy / trawa żubrowa 

Polskim królom nieraz zdarzało się polować na żubry, których liczne stada spotykano w podlaskich lasach. Na początku XV w. na polowania zapuszczał się tu nawet sam Władysław Jagiełło. Już wtedy Puszcza Białowieska była jednym z nielicznych miejsc w Europie, w których jeszcze występowały żubry. W kolejnym stuleciu żubr objęty został ochroną. Nie oznacza to jednak, że o mięsie z żubra możemy przeczytać jedynie w kronikach historycznych. Co roku do odstrzału przeznaczonych jest kilka lub kilkanaście sztuk, które później trafiają na stoły. Liście szczawiku zajęczego znakomicie komponują się z delikatnym mięsem z żubra – mają kwaskowaty, lekko cytrynowy i subtelnie korzenny smak.

Przepis:
100 g polędwicy z żubra
szczawik zajęczy
oliwa z trawy żubrowej
liście mniszka
olej
sól, pieprz

Oczyszczone mięso posiekać, ale starając się zachować odrobinę większe kawałeczki, niż robi to się tradycyjnie. Następnie dodać sól i pieprz oraz oliwę z trawy żubrowej. Dokładnie wymieszać. Ułożyć na desce i udekorować listkami szczawiku zajęczego i mniszka.

Olej z trawy żubrowej:
10 g trawy żubrowej
150 ml oleju słonecznikowego

Do rondelka dodać trawę i olej, podgrzać całość do 50°C, a następnie odstawić do ostygnięcia. Czynność powtórzyć 4 razy, a następnie przecedzić przez sito. Olej można przechowywać w temperaturze pokojowej przez ok. 7 dni.

 

Pozostałe przepisy znajdziesz pod adresem: http://www.mrmrssandman.pl/kulinarnie/podlaska-kuchnia/
zaś informacje na temat projektu – na facebookowym profilu Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie

podlaska_kuchnia_tatar_z_zubra (3)

 

 

Zobacz także: