Podlaska Kuchnia. Kuropatwa / kwiat czarnego bzu / malina / porzeczka

Podlaska Kuchnia. Kuropatwa / kwiat czarnego bzu / malina / porzeczka

Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie. Kurs szósty: ŁĄKA

Kuropatwa / kwiat czarnego bzu / malina / porzeczka

Smak kuropatwy oddaje charakter podlaskiego pola. Kiedyś pieczono ją w ognisku, dzięki czemu pozostawała soczysta, a jednocześnie nabierała charakterystycznego, dymnego aromatu. Przy okazji pozbywano się specyficznej nuty tego mięsa… Aby bowiem docenić jego walory, wystarczy odpowiednia obróbka. Kuropatwę najlepiej smakować w odpowiednio dopasowanym towarzystwie – aromatycznego kwiatu czarnego bzu, słodkiej maliny zebranej na miedzy lasu i pola, tuż przy podlaskiej wsi oraz lekko kwaskowatej czarnej porzeczki z własnego ogrodu. Taka kompozycja nada mięsu odrobinę rześkości.

Przepis: 
1 pierś z kuropatwy
5 kwiatostanów czarnego bzu
50 g malin
40 g czarnej porzeczki
cukier
masło
sok z cytryny

Przyprawioną solą i pieprzem pierś kuropatwy smażyć od strony skóry do uzyskania złotego koloru. Po tym czasie przełożyć ją na drugą stronę i smażyć jeszcze przez minutę. Następnie odstawić do piekarnika rozgrzanego do 160°C na 6 minut. Wyjąć i porcjować w poprzek włókien.

4 baldachimy kwiatów czarnego bzu bez zielonych gałązek gotować w 0,5 l wody przez około 20 minut, następnie przecedzić i zredukować do 100 ml. Dodać odrobinę soku z cytryny i cukru. Rozgrzać ponownie i połączyć z malinami i czarną porzeczką. Na koniec dodać pozostałe kwiaty.
Do głębokiego naczynia włożyć poporcjowane mięso, a następnie zalać je powstałym wywarem.

Pozostałe przepisy znajdziesz pod adresem: http://www.mrmrssandman.pl/kulinarnie/podlaska-kuchnia/
zaś informacje na temat projektu – na facebookowym profilu Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie

 

podlaska_kuchnia_kuropatwa

Zobacz także: