Podlaska Kuchnia. Gołąb / jarzębina / wiśnie

Podlaska Kuchnia. Gołąb / jarzębina / wiśnie

Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie. Kurs jedenasty: ZAGRODA

Gołąb / jarzębina / wiśnie

Podlasie udowadnia, że tradycja hodowli gołębi bynajmniej nie odchodzi w zapomnienie. Gołębniki liczą często po kilkaset sztuk – gołębie hodowane są zarówno w celach sportowych, jak i kulinarnych. Ich mięso jest zaskakująco subtelne, delikatne, choć ma w sobie pewną dzikość. Drobną pierś należy smażyć krótko, lecz na bardzo rozgrzanej patelni. To wystarczy. Nóżkę – chwilę dłużej. Słodkie, a jednocześnie odrobinę kwaśne wiśnie odświeżą nam kubki smakowe, a cierpka, nieco gorzkawa jarzębina sprawi, że danie nabierze późnojesiennego charakteru.

Przepis:
1 pierś gołębia
1 podudzie
50 g konfitury z jarzębiny
100 g wiśni
20 g brandy
30 g cukru
kiełki groszku
masło
sól, pieprz

Z jednego gołębia, ważącego ok. 300 g, wykroić 2 małe porcje. Nóżkę i pierś oprószyć solą i pieprzem. Rozgrzać patelnię, dodać masło i po chwili podudzie. Smażyć na średnim ogniu, aby mięso doszło przy kości. Gdy jedna strona się zarumieni, dołożyć pierś gołębia. Smażyć ją od strony skóry, a gdy się zezłoci przełożyć na drugą stronę, aby zamknąć pory. Dodać brandy i podpalić je na patelni (flambirować), alkohol się wypali i pozostawi przyjemny aromat i smak. Po minucie zdjąć mięso z patelni i przełożyć je na papier, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

Na patelnię po smażeniu gołębia dodać wiśnie. Niech puszczą sok – gotować je w nim do miękkości. Na talerzu ułożyć konfiturę, a na niej mięso. Całość polać sosem z kawałkami wiśni – wiśnie złagodzą kwasowość konfitury z jarzębiny. Dekorować świeżymi kiełkami groszku.

Konfitura z jarzębiny
0,5 kg dojrzałych owoców jarzębiny
500 ml wody
sok z 1 cytryny
1 liść kafiru
0,2 kg cukru

Umyte i osuszone owoce jarzębiny gotować w 250 ml wody przez około 8 minut. Następnie przecedzić. Zagotować kolejne 250 ml wody, dodać 100 g cukru, jarzębinę i liść kafiru. Po 10 minutach odstawić – na 24 godziny. Po tym czasie przecedzić jarzębinę, przełożyć ją na patelnię i dodać resztę cukru. Smażyć przez 15 minut. Dodać sok z cytryny. Po 20 minutach przełożyć konfiturę do słoiczków.

Pozostałe przepisy znajdziesz pod adresem: http://www.mrmrssandman.pl/kulinarnie/podlaska-kuchnia/
zaś informacje na temat projektu – na facebookowym profilu Podlaska Kuchnia. Tradycja w nowej odsłonie

 

podlaska_kuchnia_gołab _jarzebina_ wisnie (2)

 

podlaska_kuchnia_gołab _jarzebina_ wisnie (4)

 

podlaska_kuchnia_gołab _jarzebina_ wisnie

Zobacz także: